-Gizle-

-Gizle-
ASP,ASP Scripts,ASP Download, Web Hosting, Asp Hosting
ANASAYFA | FORUM | SİTENİZ İÇİN | REHBERLER | İÇERİK EKLE | EN YENİLER | EN POPÜLERLER | EN BEĞENİLENLER | HOSTING | İLETİŞİM
// 15 Ağustos 2022, Pazartesi / İstatistikler / Puan Sistemi
Arama:

// ÖZELLEŞTİR / Bilgi

E-posta:
Şifre:
Beni Hatırla
| Şifremi Unuttum


Türkçe PHP Kaynağınız   Türkçe JAVASCRİPT Kaynağınız
// SİTELERDEN HABERLER >> Tüm Haberler
// GÜNCEL HABERLER / Kaynak: NTVMSNBC
>> Bayramınız kutlu olsun (1 yorum)
>> Yeni yılınız kutlu olsun (0 yorum)
>> JAVASCRİPT İndir ve JQUERY içerikleri (0 yorum)
>> ASP İndir -- Forum bölümü (11 yorum)
>> Yeni yılınız kutlu olsun (0 yorum)
>> Antarktika'da bilimsel istasyon kuracak
>> Ürettiği en büyük roketi fırlattı     
>> Yaşam süresi 6 yıl uzadı
>> ‘Hack Kuzey Kore’nin işi’
>> BlackBerry geri döndü
// EN YENİLER
Adı Hit
Sayfalama Scripti Classic Asp (tr) 224
E-Ticaret Scripti (Açık Kaynak Kodlu + PayTR Sanal Pos + NetGSM Sms + Yurtiçi Kargo Entegrasyonlu) (tr) 724
Main4 Firma Scripti (tr) 597
Üyelikli Not Defteri (tr) 370
Kişisel Blog Scripti (tr) 399
Win11 ve Win10 Hazır Web Sitesi Portalları (tr) 601
E-Firma Rehberi (tr) 90
W3 Link Sistemi (tr) 122
Burs Dernek Başvuru ve Öğrenci Yönetim Sistemi (tr) 154
Online Öğrenci Kayıt Formu (tr) 618
 
 
// EN POPÜLER
Adı Hit
Hazır Site v2.2 (tr) 97915
Web Wiz Forums v9.69 (ing) 28066
ASP Kitapçığı (tr) 20562
HG Üye Sistemi (tr) 17403
Tanıtım Sitesi v2.2 (tr) 17025
MyDesign Haber Sistemi v0.7 (tr) 15634
MyDesign Ziyaretçi Defteri v1.7 (tr) 14747
JoomlASP v1.0.3 (tr) 13885
PD Portal Access v4.0 (tr) 13190
E-Ticaret (tr) 12214


 EN POPÜLER 100 İçerik


RSS

Add to Google


MaxiASP
Karakalem
VDA Digital Agency
Hosting Sözlük
 

 PWS/IIS Kurulumu

Anasayfa >> Rehber

REHBERLER ANASAYFAPWS/IIS KURULUMU


PWS/IIS, Windows OS altında asp sayfalarını çalıştırmak için geliştirilen bir programdır. Ben de burada bilmeyen arkadaşlara pws/iis kurmayı basit bir şekilde anlatacağım. İlk olarak asp nedir, ondan başlayalım. ASP dinamik bir web programlama dilidir. Başka dillere örnek vermek gerekirse, PHP, CGI, JSP ve benim bilmediklerim. Kısacası eğer siz sayfanızın daha dinamik, daha çekici, admin paneli ile düzenlenebilen bir site istiyorsanız, asp tam size göre. Ör: sayfanıza üyelik koyabilir, forum açabilir, büyük bir arşivden bazı kelimeler aratabilir ve dahasını yapabilirsiniz. İsterseniz artık başlayalım...

PWS kurmak için size Windows 98 CD'si lazım. Buradan, X:\add-ons\pws (X sizin CD-ROM sürücünüz.) klasörüne gidin. Kur.exe yada install.exe programını açın ve kuruluma başlayın. Her şey tamamlandığında, bilgisayarınızı başlatırsanız daha iyi olur. Herşey tamamlandıktan sonra, X:\Inetpub\wwwROOT (X Windows'un kurulu olduğu sürücü) klasörüne gidin ve buraya asp sitelerinden indirdiğiniz asp dosyalarını atın(ASP siteleri aşağıda). Bunları çalıştırmak için ise, “bilgisayarınızın adını” yada http://localhost yazarak ulaşabilirsiniz(bilgisayarınız adı, windows kurulurken size sorduğu addır. Bu değiştirilebilir.). Diyelim ki, ilk_asp.asp diye bir asp dosyanız var, http://localhost/ilk_asp.asp yazarak bu asp dosyanızı açabilirsiniz.
IIS kurmak için ise, Windows XP Professional CD'si gerekli. Home Edition kullananlar ise, www.microsoft.com adresinden iis'yi yükleyebilirler.
Bir uyarı: .asp dosyalarını çift tıklayarak açamazsınız. Çünkü bunlar dinamik sayfalardır ve html gibi açılamazlar, sizin bilgisayarınız bir sunucu görevi görür pws kurulduğunda. Yani sizin X:\inetpub\wwwROOT klasörü aslında sunucu ana dizinidir. Ve siz localhost+asp adı yazdığınızda, bilgisayar sunucu görevini yerine getirir ve asp.dll dosyasını işlemeye başlar. Dikkat ediniz, bir asp dosyasını açmaya çalışırken, bilgisayarın HDD'i birden çok çalışmaya başlar. Çünkü asp dosyasını işlemeye çalışır. Yani belirtmek istediğim, “Neden bu asp çalışmıyor?” demenizi engellemek. Çünkü çalışır.
Bir Uyarı Daha: Diyelim, büyük bir asp portalı indirdiniz (misal Asp-Nuke), ve içinde bir sürü klasör var. Bunu internette yayınlamadan önce kendi bilgisayarınızda denemek, geliştirmek istiyorsunuz. Ancak bir baktınız ki, localhost yazıp, herşeyi doğru yapmanıza rağmen, çalışmıyor! İndirdiğiniz portalı resmi web sitesinden indirdiniz ve indirme sırasında bir sorun ile karşılaşmadınız. Ancak çalışmıyor. Bunun en büyük nedeni, web klasörlerinizin okuma-yazma izni olmayışıdır. Yani, site açılırken database'ine veri yazıcak ancak buna bir izin yok. Bunu halletmeniz için, wwwROOT klasörüne gidin, diyelim portalınız wwwROOT\aspnuke klasöründe. O halde aspnuke klasörüne sağ tıklayın. Web Paylaşımı, özellikler, okuma yazısının altında bulunan yazma'nın yanındaki kutuya işareti koyun. Ve tamam'a tıklayıp çıkın. Daha sonra, sitenin database'inin bulunduğu klasöründe de aynı işlemi yapmanız gerekli. Genellikle database klasörü db olarak adlandırılır. Aynı işlem idb klasörüne de yapın. Ve büyük ihtimalle çalışacaktır.

Not: Bu yazı PCNet >> ASP forumları içerisinde bulunan Comex adlı üyenin yazısıdır.

ANASAYFA | İÇERİK EKLE | EN YENİLER | EN POPÜLERLER | EN BEĞENİLENLER | REKLAM | DESTEKLEYENLER | İLETİŞİM
ASP İndir © 2001 - 2022 |

ASP İndir, Radore Hosting'de barındırılmaktadır.

Web Tasarımı: ASP İndir | Kodlama: Can "FiNaRFiN" HANHAN , Korkut TAHAOĞLU, Göktuğ İÇÖZ

Sitemize editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir veriden ayrıca tüm diğer site linklerinden, ASP İndir sorumlu değildir.

0,00 - #15.08.2022 05:57:16#

radore